Σάββατο, 15 Οκτωβρίου 2016

Το πρόγραμμα του 1ου Συνεδρίου Τοπικής Ιστορίας Παγγαίου

Πρόγραμμα 1ου Συνεδρίου Τοπικής Ιστορίας Παγγαίου

Παρασκευή 21 Οκτωβρίου 2016
Συνεδριακό Κέντρο «Αγ. Ιωάννης ο Χρυσόστομος» Ιεράς Μητροπόλεως Ελευθερουπόλεως


17.30 – 18.00 Προσέλευση – Εγγραφές
18.00 – 19.00 Επίσημη Έναρξη Συνεδρίου, Χαιρετισμοί

Εναρκτήρια  Συνεδρία
Προεδρεύει:  Αριστείδης Μεντίζης, Οργανωτικός Γραμματέας Συνεδρίου

19.00 – 19.15: «Το έργο της αποκατάστασης στο Κάστρον Ανακτορούπολης»
Σταυρούλα Δαδάκη – Προϊσταμένη Εφορείας Αρχαιοτήτων Καβάλας – Θάσου

19.15 – 19.30: «Το έργο του Μητροπολίτου Ελευθερουπόλεως Σωφρόνιου Σταμούλη»
Αρχιμ. Θωμάς Ανδρέου – Ιεροκήρυκας Ι.Μ. Ελευθερουπόλεως, Υπ. Διδάκτωρ Θεολογίας – Ιστορίας

19.30 – 19.45: «Εκκλησιαστικά και Ιστορικά της Ιεράς Μητροπόλεως Ελευθερουπόλεως κατά την Αρχιερατεία του Μητροπολίτου Αμβροσίου (Νικολάου) (1958-1984)»
Ηλίας Ζιάγκος – Διδάκτωρ Εκκλησιαστικής Ιστορίας ΑΠΘ και Γενεύης

19.45 – 20.00: «Η Καπναποθήκη της οδού Φρίξου Παπαχρηστίδη 104. Ιστορική, μορφολογική και κατασκευαστική προσέγγιση»
Σαπφώ Αγγελούδη, Αρχιτέκτονας, Διδάκτωρ Αρχιτεκτονικής

20.00 – 20.15: «Λουτρά Ελευθερών: Από το χθες στο σήμερα»
Ευφροσύνη Μπόσκου – Εθνολόγος, Ιστορικός, Έφορος Πινακοθηκών και Μουσείων

20.15 – 20.30: Συζήτηση


Σάββατο 22 Οκτωβρίου 2016
Αμφιθέατρο «Φρίξος Παπαχρηστίδης» Δήμου Παγγαίου

09.00 – 09.30: Προσέλευση

Α’ Συνεδρία
Προεδρεύει: Χάϊδω Κουκούλη – Χρυσανθάκη,  Επίτιμη Έφορος Αρχαιοτήτων

09.30 – 09.45: «Η εκμετάλλευση του χρυσού και των άλλων μετάλλων του όρους Παγγαίου στην αρχαιότητα»
Μάρκος Βαξεβανόπουλος – υπ. Διδάκτωρ Γεωλογίας ΑΠΘ

09.45 – 10.00: «Τούμπα Οφρυνίου: ένας προϊστορικός οικισμός στις παρυφές του όρους Παγγαίου»
Ιωάννης Σουκάντος – υπ. Διδάκτωρ Προϊστορικής Αρχαιολογίας Πανεπιστημίου Θεσσαλίας
Δημητρία Μαλαμίδου – Διδάκτωρ Αρχαιολογίας, Τμηματάρχης Προϊστορικών και Κλασικών Αρχαιολογικών Χώρων και Μουσείων στην Εφορεία Αρχαιοτήτων Καβάλας - Θάσου
Σπύρος Θερμός – υπ. Διδάκτωρ Προϊστορικής Αρχαιολογίας Πανεπιστημίου Ιωαννίνων

10.00 – 10.15: «Η Λατρεία του Διονύσου στην  περιοχή του Παγγαίου»
Πηνελόπη Μάλαμα – Αρχαιολόγος, αναπληρώτρια Προϊσταμένη Εφορείας Αρχαιοτήτων Σερρών

10.15 – 10.30: «Η αρχαία Δάτος»
Άγγελος Ζάννης – Διδάκτωρ Αρχαιολογίας, Ιστορικός

10.30 – 10.45: «Αρχαίος Φάγρης: στο δυτικό όριο της Πιερίας απέναντι από το Παγγαίο»
Μαρία Νικολαΐδου-Πατέρα – Επίτιμη Έφορος Αρχαιοτήτων

10.45 – 11.00: «Ο Τύμβος της Νικήσιανης και η οικιστική παρουσία στην περιοχή»
Βασιλική Πουλιούδη – Αρχαιολόγος Msc, Επιμελήτρια Τμήματος Προϊστορικών και Κλασικών Αρχαιοτήτων της Εφορείας Αρχαιοτήτων Δράμας

11.00 – 11.15: «Αγρότες και Αγροτική Οικονομία στην περιοχή του Παγγαίου κατά την Αρχαιότητα»
Κώστας Κετάνης – υπ. Διδάκτωρ Αρχαιολογίας Πανεπιστημίου Θεσσαλίας

11.15 – 11.30: Συζήτηση
11.30 – 12.00: Διάλειμμα


Β’ Συνεδρία
Προεδρεύει: Μαρία Νικολαϊδου – Πατέρα, Επίτιμη Έφορος Αρχαιοτήτων

12.00 – 12.15: «Αρχαία Οισύμη. Ανασκαφική έρευνα και προοπτικές ανάδειξης του αρχαιολογικού χώρου»
Χάϊδω Κουκούλη-Χρυσανθάκη – Επίτιμη Έφορος Αρχαιοτήτων

12.15 – 12.30: «Το ιερό του Ήρωα Αυλωνείτη στο Παγγαίο: η αρχαιολογική έρευνα και οι προοπτικές ανάδειξης»
Δημητρία Μαλαμίδου – Διδάκτωρ Αρχαιολογίας, Τμηματάρχης Προϊστορικών και Κλασικών Αρχαιολογικών Χώρων και Μουσείων στην Εφορεία Αρχαιοτήτων Καβάλας - Θάσου
Χάϊδω Κουκούλη-Χρυσανθάκη – Επίτιμη Έφορος Αρχαιοτήτων

12.30 – 12.45: «Επιτύμβιες λατινικές επιγραφές από την περιοχή της Ελευθερούπολης»
Γεώργιος Κζούνιας – Αρχαιολόγος Msc

12.45 – 13.00: «Παλαιοχριστιανική Βασιλική Ποδοχωρίου»
Μαρία Αραμπατζή – Αρχαιολόγος
Σταυρούλα Δαδάκη – Προϊσταμένη Εφορείας Αρχαιοτήτων Καβάλας – Θάσου

13.00 – 13.15: «Ένας ξακουστός Οθωμανός στο Πράβι των αρχών του 19ου αιώνα»
Μάρθα Παυλίδου – Πτυχιούχος Τουρκικής Φιλολογίας

13.15 – 13.30: «Οι εικόνες του ναού των Παμμεγίστων Ταξιαρχών Ελευθερών Καβάλας: μαρτυρίες καλλιτεχνικών και πνευματικών επαφών»
Νικόλαος Μπονόβας – Διδάκτωρ Αρχαιολογίας, Αρχαιολόγος Εφορείας Αρχαιοτήτων Σερρών

13.30 – 13.45: «Τοπικά Νομίσματα της Ελληνορθόδοξης Κοινότητας Παλαιοχωρίου Παγγαίου. Αντιμετωπίζοντας την οικονομική κρίση της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας στα τέλη του 19ου αιώνα»
Αριστείδης Μεντίζης – Δημοσιογράφος CSIJ, Διδάκτωρ των Γραμμάτων, Ιστορικός Ερευνητής

13.45 – 14.00: «Το Κάστρο της Ν. Περάμου κατά τον 20ο αιώνα»
Αναστάσιος Ουλκέρογλου – Διδάκτωρ Αρχαιολογίας, Αρχαιολόγος Εφορείας Αρχαιοτήτων Πόλης Θεσσαλονίκης
Ιωάννης Τσάτσος – Αρχιτέκτων Μηχανικός

14.00 – 14.15: «Εγκατάσταση και παρουσία σχηματισμών και μονάδων του Στρατού στην περιοχή του Δήμου Παγγαίου από την απελευθέρωση το 1913 έως το 1983»
Βασίλειος Καλτσογιάννης – Στρατιωτικός
Χρήστος Ευαγγελινός – Στρατιωτικός

14.15 – 14.30: Συζήτηση
14.30 – 16.00: Διάλειμμα – Ελαφρύ γεύμα

Γ’ Συνεδρία
Προεδρεύει: Κομνηνός Απότας,  Ιστορικός

16.00 – 16.15: «Η περιοχή του Παγγαίου στον Α’ Παγκόσμιο Πόλεμο: 100 χρόνια από τις μάχες αγγλικών και γερμανικών πλοίων στον κόλπο του Ορφανού – Η βύθιση του αγγλικού πλοίου CLACTON από το γερμανικό υποβρύχιο U-18»
Κωνσταντίνος Παπακοσμάς – Ερευνητής Τοπικής Ιστορίας, π. Αντιπεριφερειάρχης

16.15 – 16.30: «Το Πράβι – Ελευθερούπολη κατά την περίοδο 1918-1930: Ιστορία, Οικονομία, Κοινωνία»
Χριστίνα Φ. Βαμβούρη-Δημάκη – Σχ. Συμβούλος Φιλολόγων Δράμας, υπ. Διδάκτωρ Νεότερης Ιστορίας
Βασίλης Μεσσής – Διδάκτωρ Βυζαντινής Αρχαιολογίας, φιλόλογος

16.30 – 16.45: «Μήδεια Ανατολικής Θράκης – Νέα Μήδεια Ελευθερών. Τόποι και άνθρωποι στη δίνη δύο διωγμών (1914-1922)»
Νίκος Τσουμπάκης – Ιστορικός Ερευνητής

16.45 – 17.00: «Η προσφυγική αποκατάσταση στην επαρχία του Παγγαίου: Εποικισμός, στέγαση, επαγγελματικές ασχολίες και καθημερινή ζωή των προσφύγων στη δεκαετία του 1920»
Δημήτρης Καλογιαννίδης – Ιστορικός, μεταπτυχιακός απόφοιτος Παντείου Πανεπιστημίου

17.00 – 17.15: «Ένα χωριό, μια (σχεδόν) γλώσσα, μια θρησκεία: το νέο «τοπίο» των χωριών του Παγγαίου μετά το 1922, όπως προκύπτουν από αδημοσίευτες αυτοβιογραφικές αναμνήσεις. Η περίπτωση του Παλαιοχωρίου, 1922 – 1937»
Νίκος Ε. Καραγιαννακίδης - Ιστορικός, υπ. Διδάκτωρ Τμήματος Ιστορίας  Ιόνιου Πανεπιστημίου

17.15 – 17.30: Συζήτηση
17.30 – 18.00: Διάλειμμα

Δ’ Συνεδρία
Προεδρεύει: Θεόδωρος Δ. Λυμπεράκης, Δικηγόρος – Ιστορικός Ερευνητής

18.00 – 18.15: «Προσφυγικά κειμήλια από τον Ι.Ν. Κοιμήσεως Θεοτόκου Ακροβουνίου»
Μιχάλης Λυχούνας – Αρχαιολόγος Εφορείας Αρχαιοτήτων Καβάλας-Θάσου, υπ. Διδάκτωρ Αρχαιολογίας Πανεπιστημίου Μονάχου

18.15 – 18.30: «Μια διαχρονική ματιά στην κοινωνική ζωή του Πραβιού, (σημερινής Ελευθερούπολης του Δήμου Παγγαίου), μέχρι τον Β’ Παγκόσμιο Πόλεμο, στηριγμένη σ’ έγγραφα, ιστορικά στοιχεία και σε σωζόμενα αντικείμενα (κινητά – οικοδομήματα)»
Θεόδωρος Βακαλόπουλος – Μελετητής και Συλλέκτης του Υλικού Λαϊκού Πολιτισμού

18.30 – 18.45: «Η επίδραση των κοινωνικών, οικονομικών και πολιτικών συνθηκών στην τοπική εκπαιδευτική πραγματικότητα κατά το χρονικό διάστημα 1960-1980»
Δημήτριος Λυμπεράκης – Φιλόλογος, Διευθυντής 2ου ΓΕΛ Καβάλας

18.45 – 19.00: «Αρχεία και Τοπική Ιστορία. Εντοπισμός, καταγραφή και νέες τεχνολογίες»
Γιάννης Γονατίδης - Υπ. Διδάκτωρ Νεότερης Ελληνικής Ιστορίας Πανεπιστημίου Κρήτης, Εκπρόσωπος «Αρχείων Τάξις»

19.00 – 19.15: Συζήτηση

19.15 – 19.30: Συμπεράσματα – Κλείσιμο Συνεδρίου

Δεν υπάρχουν σχόλια: